ویژگی های ساندویچ پنل

ساندویچ پنل به عنوان یکی از مصالح ساختمانی مدرن و پر کاربرد توانسته است جایگاه به خصوصی را در صنعت ساختمان سازی و معماری و طراحی دکوراسیون از آن خود کند. طبیعتا زمانی که یک محصول با استقبال زیادی مواجه می شود از قابلیت های قابل توجهی برخوردار است که آن را از سایر متریال های موجود متمایز می سازد. برخی از ویژگی های ساندویچ پنل به گونه ای هستند که در هیچ نمونه ی مشابه دیگری یافت نمی شوند و به همین دلیل این متریال تا این حد مورد تقاضای مشتریان قرار گرفته است. شاید در ابتدای زمانی که یک محصول جدید برای استفاده در این صنعت معرفی و متداول می گردد، افراد از قابلیت های خاص آن اطلاعات دقیقی نداشته باشند اما در طول استفاده و به کارگیری از آن محصول در پروژه های مختلف ساختمانی و به صورت عینی و تجربی خواص مفید آن کشف می گردد. در خصوص ویژگی های ساندویچ پنل نیز به همین صورت بوده است و با گسترش استفاده از آن در ساختمان های مختلف، کاربران و استفاده کنندگان بیش از پیش به خصوصیات کاربردی و منحصر به فرد آن پی برده اند.

ساندویچ پانل

ساختار ساندویچ پانل چگونه است؟

همانطور که در سایر مقالات قبلی گروه تولیدی کبیر پانل ذکر شد، ساندویچ پانل یک نوآوری در صنعت ساختمان سازی محسوب می گردد و ساختار آن از دو لایه ساخته شده است. این دو لایه عمدتا شامل ورق هایی هستند که می توانند با جنس های متفاوتی نظیر آلومینیوم، آلوزینک، استیل، مس، پی وی سی و …. باشند. بین این دو لایه از ماده ی عایق استفاده می گردد که معمولا از جنس پشم سنگ، پلی اورتان، پلی استایرن تشکیل شده است. وجود ماده ی عایق در بین این دو لایه یکی از ویژگی های ساندویچ پنل ها است که به میزان زیادی در ایجاد قابلیت های گوناگون به این محصول نقش موثر داشته است و بر این اساس این متریال برای ساخت کانکس و ساختمان های پیش ساخته، دیوار ها، سقف، سوله، سازه های صنعتی و ….. مورد استفاده ی گسترده قرار گرفته است.

تاثیر نوع ورق در تنوع ویژگی های ساندویچ پنل

زمانی که نوع مواد و متریال سازنده ی یک محصول متفاوت می گردد، طبیعتا آن وسیله از خصوصیات مختلفی بهره مند خواهد شد و به طبع نوع کاربرد آن نیز فرق خواهد کرد. همانطور که گفتیم ساندویچ پانل ها از دو لایه ی اصلی ساخته شده از ورق تشکیل شده اند و این ورق ها می توانند از جنس های مختلفی ساخته شده باشند. آلوزینک، یکی از مواد سازنده ی این ورقه ها است که در واقع گالوانیزه ی نورد شده با سایر ترکیبات فلزی ( آلومینیوم، روی، سیلیکون و …. ) است . در صورتی که در ساخت Sandwich Panel از این ماده استفاده شود، ویژگی های ساندویچ پنل به گونه ای خواهد بود که این سازه برای استفاده در فضاهای متراکم صنعتی و محیط هایی با میزان اسیدیته ی زیاد قابل استفاده می گردد.  ماده ی دیگر قابل استفاده در ساخت ورق های دو لایه ی این سازه ی کاربردی، آلومینیوم می باشد که به دلیل برخورداری از خواص خاص خود از جمله نرمی، سبکی، مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی و همچنین انعطاف پذیری بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از جمله ویژگی های ساندویچ پنل هایی که از جنس آلومینیوم ساخته شده اند می توان به وزن سبک آن ها اشاره نمود و بدیهی است که در صورت استفاده از این محصول هزینه های ناشی از حمل و نقل بسیار کاهش یافته و سرعت اجرای پروژه های مختلف با استفاده از این محصول نیز افزایش می یابد.

ویژگی های ساندویچ پانل

مهم ترین ویژگی های ساندویچ پنل چیست؟

در ادامه ی این مقاله از سری مقالات اطلاع رسانی سایت گروه تولیدی کبیر پانل، به برخی از مهم ترین خصوصیات این سازه اشاره شده است که به طور قطع در افزایش تمایل و استقبال پیمانکاران و متقاضیان برای به کارگیری آن در صنایع ساخت و ساز نقش مهمی داشته اند:

  • قیمت مناسب در مقایسه با سایر متریال های موجود در این زمینه
  • وزن پایین و بسیار سبک و تاثیر مستقیم آن در کاهش هزینه های انتقال و پیاده سازی.
  • عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسب.
  • مقاومت خوب ساندویچ پانل در برابر شرایط محیطی متفاوت از لحاظ فرسایش، زنگ زدگی و خوردگی.
  • قابیلت شستشوی بسیار آسان و مطابقت با استاندارد های بهداشتی تولید
  • سهولت مونتاژ و اجرای بسیار سریع
  • یکی از مهم ترین ویژگی های ساندویچ پنل ها قابلیت دمونتاژ و استفاده ی مجدد در پروژه های دیگر می باشد.
  • ایمن در برابر زلزله و رانش زمین
  • ماندگاری و طول عمر زیاد
  • مقاومت در برابر پوسیدگی و انواع حشرات، قارچ ها، کپک ها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *